CfP pro kolokvium Čas a temporalita

Výzva k zasílání návrhů příspěvků na plánované online kolokvium sekce sociologické teorie České sociologické společnosti

Čas a temporalita v sociologickém myšlení

Čas se nám každodenně připomíná jako stálá a všudypřítomná součást lidského bytí. Kvůli němu se díváme na hodiny a hodinky, vnímáme ho, když spěcháme nebo čekáme, méně často, ale o poznání naléhavěji pociťujeme jeho plynutí, slavíme-li narozeniny či Nový rok. Není tedy divu, že čas a temporalita se jakožto vědecké problémy promítají i do úvah sociologů a dalších společenských vědců, koneckonců již Georg Simmel psal o čase velkoměsta a modernitu charakterizoval nezbytností vteřinové ručičky. V uplynulém roce jsme se o rozmanitých podobách času a jeho prožívání přesvědčovali častěji a intenzívněji, v čase pandemie se víc než kdy jindy vyjevuje skutečnost, na niž upozornili již Pitirim Sorokin a Robert King Merton v roce 1937, totiž že „společenský čas, na rozdíl od času astronomického, je kvalitativní, nikoli čistě kvantitativní; jeho vlastnosti vycházejí ze skupinově sdílených přesvědčení a zvyklostí a můžeme díky nim odhalovat rytmy, tepy a tempa společností, v nichž se nachází.“
Od doby, kdy Sorokin s Mertonem publikovali svůj článek, je času jako sociálnímu fenoménu věnována stále větší pozornost, na konci 20. století byla sociologie času diskutována jako jedna z důležitých odvětvových disciplín. Také proto bude cílem plánovaného kolokvia projednat a v návaznosti na dřívější koncepce posoudit, jaká je role času v současné teorii i praxi.

Kolokvium proběhne na platformě Zoom v květnu 2021.

Zájemce o aktivní účast prosíme, aby anotace příspěvků v rozsahu nejvýše 300 slov zaslali nejpozději 15. března na adresu jakub.mlynar@ff.cuni.cz.